VERSION - en to it translation catalogue (1190 entries)

en:  - copy
it:  - copia

en: %d slide(s) modified!
it: %d slide modificato(i)!

en: %d static slides generated.
it: %d slide statici generati.

en: 'Other' only
it: Solo "Altri"

en: 0 slides available for this slider.
it: 0 slide disponibili per questo slider.

en: 3D bricks to bottom
it: Mattoni 3D in basso

en: 3D bricks to right
it: Mattoni 3D a destra

en: 3D bricks to top
it: Mattoni 3D in alto

en: 3D columns to bottom
it: Colonne 3D in basso

en: 3D columns to right
it: Colonne 3D a destra

en: 3D columns to top
it: Colonne 3D in alto

en: 3D rows to bottom
it: Righe 3D in basso

en: 3D rows to right
it: Righe 3D a destra

en: 3D rows to top
it: Righe 3D in alto

[ctx: 500px]
en: Collection
it: Collezione

en: 500px generator
it: Generatore 500px

en: Absolute
it: Assoluta

en: Access to this resource not allowed!
it: Accesso a questa risorsa non consentito!

en: Accordion Type settings
it: Impostazioni modalità fisarmonica

en: Action
it: Azione

en: Active
it: Attivo

en: Active color
it: Colore attivo

en: Activities
it: Attività

en: Adaptive (Off: auto-scaled, On: fixed) font size
it: Dimensione font adattiva (Off: auto-ridimensionata, On: fissa)

en: Adaptive sizing
it: Dimensionamento adattivo

en: Add animation
it: Aggiungi animazione

en: Add dynamic slides
it: Aggiungi slide dinamiche

en: Add empty slide
it: Aggiungi slide vuota

en: Add images
it: Aggiungi immagini

en: Add layer
it: Aggiungi livello

en: Add license
it: Aggiungi licenza

en: Add post
it: Aggiungi post

en: Add to group
it: Aggiungi al gruppo

en: Add video
it: Aggiungi video

en: Adjust slider width to parent selector
it: Regola la larghezza dello slider al selettore madre

en: After
it: Dopo

en: Album title
it: Titolo dell'album

en: Albums
it: Album

en: Align
it: Allinea

en: Align thumbnails
it: Allinea miniature

en: All
it: Tutto

en: All custom posts
it: Tutti i post personalizzati

en: All day
it: Tutto il giorno

en: All day event
it: Evento giornata intera

en: Allow restart after finish
it: Consenti di ripartire dopo la fine

en: Animate
it: Anima

en: Animated
it: Animata

en: Animation
it: Animazione

en: Animation chain
it: Collega animazione

en: Animation duration
it: Durata animazione

en: Animation settings
it: Impostazione animazioni

en: Animation(s)
it: Animazione(i)

en: Animations
it: Animazioni

en: Any
it: Qualunque

en: Api key
it: Chiave API

en: Api secret
it: API segreta

en: App ID
it: ID app

en: Apply
it: Applica

en: Approved
it: Approvato

en: Armenian
it: Armeno

en: Arrow
it: Freccia

en: Arrows
it: Frecce

en: Article hits
it: Click sull'articolo

en: Articles
it: Articoli

en: Ascending
it: Ascendente

en: At
it: A

en: Attribute sets
it: Set attributi

en: Auctions
it: Aste

en: Authentication successful.
it: Autenticazione avvenuta con successo.

en: Authorize
it: Autorizza

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic update check
it: Controllo automatico degli aggiornamenti

en: Autoplay
it: Riproduzione automatica

en: Autostart
it: Avvio automatico

en: Available by date
it: Disponibile da

en: Average rating
it: Voto medio

en: Average score
it: Punteggio medio

en: Back to slider
it: Indietro allo slider

en: Backface
it: Retro

en: Background
it: Sfondo

en: Background animation
it: Animazione di sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Background image dynamic height
it: Altezza dinamica immagine di sfondo

en: Background parallax
it: Parallasse sfondo

en: Background position
it: Posizione background

en: Background video
it: Video di sfondo

en: Base64 embed
it: Incorpora in Base64

en: Based on
it: Basato su

en: Before
it: Prima

en: Black
it: Nero

en: Block right click
it: Disattiva il click destro

en: Blue
it: Blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Border
it: Bordo

en: Border Dark
it: Bordo Scuro

en: Border Light
it: Bordo Chiaro

en: Border White
it: Bordo Bianco

en: Border radius
it: Arrotondamento bordo

en: Border width
it: Larghezza dei bordi

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom
it: Da Sotto

en: Bottom fade
it: Fade da sotto

en: Bounce
it: Rimbalzo

en: Bounce in
it: Rimbalzo dal fondo

en: Bounce in down
it: Rimbalzo in basso

en: Bounce in left
it: Rimbalzo a destra

en: Bounce in right
it: Rimbalzo a sinistra

en: Bounce in up
it: Rimbalzo in alto

en: Bounce up
it: Rimbalzo su

en: Bounce zero
it: Rimbalzo zero

en: Box shadow
it: Ombra

en: Brands
it: Marchi

en: Bubble
it: Bolla

en: Bullets
it: Pallini

en: Button
it: Pulsante

en: Button Font
it: Font bottone

en: Button Style
it: Stile bottone

en: Button layer
it: Livello pulsante

en: Buy Smart Slider 3 Pro!
it: Acquista Smart Slider 3 Pro!

en: By playlist
it: Per playlist

en: By search
it: Per ricerca

en: CSS Class
it: Classe CSS

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Cache cleared.
it: Cache pulita.

en: Cache expiration
it: Scadenza cache

en: Cache support
it: Supporto cache

en: Calendars
it: Calendari

en: Cancel
it: Annulla

en: Canvas settings
it: Impostazione canvas

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption backgound
it: Didascalia sfondo

en: Carousel
it: Giostra

en: Carousel slider type settings
it: Impostazioni slider Giostra

en: Categories
it: Catogorie

en: Category
it: Categoria

en: Category language
it: Lingua della categoria

en: Category title
it: Titolo categoria

en: Center
it: Centro

en: Center shifted
it: Centro spostato

en: Centered
it: Centrato

en: Chars
it: Caratteri

en: Check for updates
it: Controlla se ci sono aggiornamenti

en: Choose
it: Scegli

en: Choose dynamic source
it: Scegli una sorgente dinamica

en: Choose the group
it: Scegli il gruppo

en: Choose the variable
it: Scegli la variabile

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle counter
it: Contatore circolare

en: Circle counter label
it: Etichetta contatore circolare

en: Clean HTML
it: Pulisci HTML

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear both before slider
it: Pulisci entrambi prima dello slider

en: Clear cache
it: Pulisci cache

en: Clear device specific layer settings
it: Pulisci i parametri del livello specifici per il dispositivo

en: Clear generators
it: pulisci generatori

en: Clear slider cache
it: Svuota la cache dello slider

en: Clear sliders
it: Pulisci gli slider

en: Clone
it: Clona

en: Collection
it: Collezione

en: Color
it: Colore

en: Color end
it: Colore finale

en: Column
it: Colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Combined
it: Combinato

en: Comment count
it: Conteggio commenti

en: Comment creation time
it: Ora di creazione del commento

en: Comment modification time
it: Ora di modifica del commento

en: Comments
it: Commenti

en: Common split text properties
it: Proprietà comuni testo diviso

en: Completely private photos
it: Foto completamente private

en: Component options
it: Opzioni componente

en: Configuration
it: Configurazione

en: Constrain ratio
it: Mantieni proporzioni

en: Container style
it: Stile contenitore

en: Content
it: Contenuto

en: Controls
it: Controlli

en: Copy
it: Copia

en: Copy and paste this shortcode anywhere:
it: Copia e incolla questo codice ovunque:

en: Copy and paste this shortcode into your pages:
it: Copia e incolla questo codice nelle tue pagine:

en: Copy and paste this shortcode into your posts or pages:
it: Copia e incolla questo codice nei tuoi post o pagine:

en: Copy slide to ...
it: Copia slide a ...

en: Count
it: Conteggio

en: Counter
it: Contatore

en: Counter label
it: Etichetta contatore

en: Cover image
it: Immagine di copertina

en: Create
it: Crea

en: Create Group
it: Crea Gruppo

en: Create Slider
it: Crea Slider

en: Create a module to display the slider in template module position:
it: Crea un modulo per mostrare lo slider in una posizione del template:

en: Create custom date variables (one per line)
it: Crea variabili della data personalizzate (una per linea)

en: Create dynamic slides
it: Crea una slide dinamica

en: Create empty slide
it: Crea una slide vuota

en: Create group
it: Crea gruppo

en: Create layer chain relation - align layers to each other
it: Crea concatenamento tra livelli - allinea il livello basandosi su di un altro

en: Create module
it: Crea modulo

en: Create slide
it: Crea slide

en: Create static slide
it: Crea una slide statica

en: Create text variables (one per line)
it: Crea variabili di testo (una per linea)

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Creation time
it: Ora di creazione

en: Crop
it: Ritaglia

en: Currency code
it: Codice moneta

en: Curtain to bottom
it: Sipario in basso

en: Curtain to right
it: Sipario a destra

en: Curtain to top
it: Sipario in alto

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CSS classes
it: Classi CSS personalizzate

en: Custom css class
it: Classe CSS personalizzata

en: Custom lightbox image
it: Immagine Lightbox personalizzata

en: Custom loading animation image
it: Immagine personalizzata per l'animazione di caricamento

en: Custom size
it: Dimensione personalizzata

en: Dark
it: Scuro

en: Dark Mode
it: Modalità scura

en: Dark shadow
it: Ombra scura

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Date
it: Data

en: Date and time
it: Data e ora

en: Date format
it: Formato della data

en: Deauthorize license
it: Annulla l'autorizzazione della licenza

en: Decimal
it: Decimale

en: Decoration
it: Decorazione

en: Default
it: Predefinito

en: Default width percentage
it: Percentuale della larghezza predefinita

en: Delay
it: Ritardo

en: Delayed (for lightbox/tabs)
it: Ritardato (per lightbox/schede)

en: Delayed loading
it: Caricamento ritardato

en: Delete
it: Elimina

en: Delete file after import
it: Cancella il file dopo l'importazione

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Delete layer
it: Elimina livello

en: Delete slide
it: Elimina slide

en: Delete slider
it: Cancella slider

en: Delete the slider with the same ID
it: Elimina lo slider con lo stesso ID

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Demo slider is not available with the following ID: %s
it: Lo slider demo non è disponibile con il seguente id: %s

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Description font
it: Descrizione del font

en: Description is not available
it: La descrizione non è disponibile

en: Design
it: Progetto

en: Desktop landscape slider size
it: Dimensione dello slider su Desktop orizzontale

en: Desktop portrait
it: Desktop verticale (standard)

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Devices
it: Dispositivi

en: Direction
it: Direzione

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disc
it: Disco

en: Discussions
it: Discussioni

en: Display
it: Mostra

en: Do you like Smart Slider 3?
it: Ti piace Smart Slider 3?

en: Docs
it: Documenti

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Down
it: Giù

en: Down scale
it: Riduci

en: Downloadable
it: Scaricabile

en: Downscale
it: Rimpicciolisci

en: Downscale bottom
it: Riduci in basso

en: Downscale left
it: Riduci a sinistra

en: Downscale right
it: Riduci a destra

en: Downscale top
it: Riduci in alto

en: Downscaled
it: Da ridotto

[ctx: Dribbble]
en: Project
it: Progetto

en: Dribbble generator
it: Generatore Dribbble

en: Drop images to create slides
it: Trascina le immagini per creare le slide

en: Drop your images here!
it: Rilascia le tue immagini qui!

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate group
it: Duplica gruppo

en: Duplicate layer
it: Duplica livello

en: Duplicate slide
it: Duplica slide

en: Duplicate slider
it: Duplica slider

en: Duration
it: Durata

en: Dynamic slide
it: Slide dinamica

en: Dynamic slider height
it: Altezza slider dinamica

en: Ecwid generator
it: Generatore Ecwid

en: Edit
it: Modifica

en: Edit generator
it: Modifica generatore

en: Editor - additional CSS files
it: Editor - file CSS addizionali

en: Effect
it: Effetto

en: Elastic
it: Elastico

en: Enabled
it: Abilitato

en: End
it: Fine

en: End date
it: Data finale

en: Ended
it: Finito

en: Enter
it: Entra

en: Event end date
it: Data di fine dell'evento

en: Event on key up
it: Evento da tasto rilasciato

en: Event on submit
it: Evento da eseguire

en: Event start date
it: Data d'inizio dell'evento

en: Event status
it: Stato dell'evento

en: Event type
it: Tipo di evento

en: Events
it: Eventi

en: Examples
it: Esempi

en: Exclude id
it: Escludi ID

en: Exclude recurring events
it: Escludi eventi ricorrenti

en: Exclude replies
it: Escludi risposte

en: Expired
it: Scaduto

en: Export
it: Esporta

en: Export as HTML
it: Esporta come HTML

en: Export slider as HTML
it: Esporta slider come HTML

en: Extra options
it: Opzioni extra

en: FLASH / SWF E-Card
it: E-Card FLASH / SWF

en: Facebook generator
it: Generatore Facebook

en: Fadein
it: Assolvenza

en: Family
it: Famiglia

en: Fast
it: Veloce

en: Featured
it: In evidenza

en: Featured events
it: Eventi in evidenza

en: Featured images
it: Immagini in evidenza

en: Field
it: Campo

en: Filename
it: Nome del file

en: Fill
it: Riempi

en: Fill mode
it: Modalità di riempimento

en: Filter
it: Filtro

en: Find image
it: Trova immagine

en: Find link
it: Trova link

en: Finish autoplay on
it: Termina esecuzione automatica in

en: First
it: Primo

en: First image alt
it: ALT prima immagine

en: First slide changed.
it: Prima slide cambiata.

en: Fit
it: Adatta

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed height
it: Altezza fissa

en: Fixed to bottom
it: Fissato in basso

en: Fixed to left
it: Fisso a sinistra

en: Fixed to right
it: Fissato a destra

en: Fixed to top
it: Fissato in cima

en: Fixed width
it: Larghezza fissa

en: Flap
it: Linguetta

en: Flap Back
it: Linguetta Fuori

en: Flap In
it: Linguetta Dentro

en: Flickr generator
it: Generatore Flickr

en: Flip
it: Capovolgi

en: Flip down
it: Capovolgi in giù

en: Flip in X
it: Barcolla in X

en: Flip in Y
it: Barcolla in Y

en: Flip left
it: Capovolgi a sinistra

en: Flip right
it: Capovolgi a destra

en: Flip up
it: Capovolgi in sù

en: Flow
it: Flusso

en: Flow - reversed
it: Flusso - invertito

en: Focus point
it: Punto focale

en: Font size
it: Dimensione font

en: Font size modifier
it: Modificatore dimensione font

en: Font size scaling - enlarge or shrink text on each device
it: Ridimensionamento font - ingrandisci o riduci il test su ogni dispositivo

en: Font weight
it: Peso font

en: Force full width
it: Forza intera larghezza

en: Forced
it: Forzato

en: From
it: Da

en: From featured events
it: Da eventi in evidenza

en: From featured groups
it: Da gruppi in evidenza

en: Full
it: Pieno

en: Full page
it: Pagina intera

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Full width
it: Larghezza intera

en: Function
it: Funzione

en: Galleries
it: Gallerie

en: Gallery
it: Galleria

en: General
it: Generale

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Generate: http://vincentgarreau.com/particles.js/
it: Genera: http://vincentgarreau.com/particles.js/

en: Generator
it: Generatore

en: Generator created.
it: Generatore creato.

en: Generator settings
it: Impostazioni generatore

en: Generator updated and cache cleared.
it: Generatore aggiornato e cache pulita.

en: Georgian
it: Georgiano

en: Go Pro!
it: Diventa Pro!

en: Gradient
it: Sfumatura

en: Green
it: Verde

en: Grey
it: Grigio

en: Group
it: Gruppo

en: Group name
it: Nome gruppo

en: Group type
it: Tipo di gruppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Guides
it: Guide

en: Gutter
it: Spaziatura

en: Hardware acceleration on sliders
it: Accelerazione hardware agli sliders

en: Heading
it: Intestazione

en: Heading layer
it: Livello intestazione

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height
it: Altezza

en: Height (horizontal) or Width (vertical)
it: Altezza (orizzontale) o Larghezza (verticale)

en: Help
it: Aiuto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide From Event Listings
it: Nascondi dalla lista eventi

en: Hide group if provided variable is empty
it: Nascondi gruppo se la variabile fornita è vuota

en: Hide layer if provided variable is empty
it: Nascondi livello se la variabile fornita è vuota

en: Hide on slides
it: Nascondi sulle slide

en: Hide page overflow
it: Nascondi l'overflow della pagina

en: Hide until complete load
it: Nascondi fino a completo caricamento

en: Hide website's scrollbar
it: Nascondi la barra di scorrimento del sito

en: High res
it: Alta risoluzione

en: Hits
it: Click

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal - reversed
it: Orizzontale - invertita

en: Horizontal accordion
it: Fisarmonica orizzontale

en: Horizontal align - Center
it: Allineamento orizzontale - Centro

en: Horizontal align - Left
it: Allineamento orizzontale - Sinistra

en: Horizontal align - Right
it: Allineamento orizzontale - Destra

en: Horizontal flip
it: Riflessione orizzontale

en: Horizontal grow
it: Crescita orizzontale

en: Horizontal showcase
it: Vetrina orizzontale

en: Hover color
it: Colore hover

en: Hover over the setting names for description.
it: Passa il mouse sopra il nome delle impostazione per la descrizione.

en: IDs (one per line)
it: ID (uno per linea)

en: Icon
it: Icona

en: Icon not found
it: Icona non trovata

en: Ids (one per line)
it: ID (uno per linea)

en: If the size of your image is not the same as your slide's, you can improve the result with the filling modes.
it: Se la dimensione della tua immagine non è uguale alle tue slide puoi migliorare il risultato con i metodi di riempimento.

en: If you turn off this option, you can't switch to the first slide from the last one.
it: Se disabiliti questa opzione non potrai ritornare dall'ultima slide alla prima ciclicamente

en: If your slider doesn't resize correctly, turn this option on.
it: Se il tuo slider non si ridimensiona correttamente attiva questa opzione.

en: Image
it: Immagine

en: Image URL
it: URL immagine

en: Image box
it: Blocco immagine

en: Image is not available
it: Immagine non disponibile

en: Image layer
it: Livello immagine

en: Image mode
it: Modalità immagine

en: Image not available
it: Immagine non disponibile

en: Image size
it: Dimensione immagine

en: Images
it: Immagini

en: Images in folder
it: Immagini nella cartella

en: Images in folder and subfolders
it: Immagini nelle cartelle e sottocartelle

en: Import
it: Importa

en: Import Sample Sliders
it: Importa gli Slider d'esempio

en: Import error!
it: Errore di importazione!

en: Import file
it: Importa file

en: Import slider
it: Importa slider

en: Import slider from server
it: Importa slider dal server

en: Import url is not valid: %s
it: L'url di importazione non è valido: %s

en: In
it: Entrata

en: In animation
it: Animazione entrata

en: In case of one slide, it repeats the animation of the slide.
it: Nel caso di una sola slide, si ripeterà l'animazione della slide.

en: Include avatar and cover images
it: Includi avatar e immagine di copertina

en: Include subcategories
it: Includi sottocatogorie

en: Index
it: Indice

en: Indicator
it: Indicatore tempo

en: Inner
it: Interno

en: Inner align
it: Allineamento interno

en: Inner color
it: Colore interno

en: Inner width
it: Larghezza interna

en: Input button
it: Pulsante di input

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert group
it: Inserisci gruppo

en: Insert it into an existing post with the icon:
it: Inseriscilo in un post esistente con l'icona:

en: Insert the slider into pages with the icon:
it: Inserisci lo slider nelle pagine con l'icona:

en: Insert variable
it: Inserisci variabile

en: Instagram generator
it: Generatore Instagram

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Interactivity
it: Interattività

en: Interval
it: Intervallo

en: Invert group direction
it: Inverti la direzione del gruppo

en: It reduces the heigth of the slide by the height of the particular elements.
it: Riduce l'altezza dello slide in base all'altezza di uno specifici elementi.

en: It seems like the <a href='http://php.net/manual/en/ini.core.php#ini.memory-limit'>memory_limit</a> on the server is too low for the fade on load feature. Please set it minimum 60M and reload the page!
it: Sembra che il <a href='http://php.net/manual/en/ini.core.php#ini.memory-limit'>memory_limit</a> sul server sia impostato con un valore troppo basso. Per favore impostalo ad un minimo di 60M e poi ricarica la pagina.

en: It switches one slide instead of moving all the visible slides.
it: Scambia una slide invece di spostare tutte le slide visibili.

en: Item
it: Oggetto

en: Item 1
    Item 2
    Item 3
it: Oggetto 1
    Oggetto 2
    Oggetto 3

en: Item defaults
it: Oggetto predefinito

en: Item style
it: Stile oggetto

en: Items
it: Oggetti

en: JPEG or GIF E-Card
it: E-Card JPEG o GIF

en: Join the Nextend community!
it: Unisciti alla Community Nextend!

en: Joomla 3.7.0 introduced 'Fields' into articles, to let you create custom fields, where you can enter your text, image or other content. If you turn this option on, with your articles those will be asked down too.
it: Joomla 3.7.0 ha introdotto i "Campi aggiuntivi" negli articoli in modo da consentirti di creare campi personalizzati, dove puoi inserire testo, immagini o altri contenuti. Se attivi questa opzione ti saranno richiesti successivamente.

en: Joomla access level
it: Livello di accesso Joomla

en: Joomla settings
it: Impostazioni Joomla

en: Ken Burns effect
it: Effetto Ken Burns

en: Ken Burns effect sets
it: Set di effetti Ken Burns

en: Keyboard
it: Tastiera

en: LOOP
it: CICLO

en: Label
it: Etichetta

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Language
it: Lingua

en: Language filter
it: Filtro del linguaggio

en: Layer
it: Livello

en: Layer List
it: Lista livelli

en: Layer animations
it: Animazioni livello

en: Layer image embed into HTML
it: Incorpora immagine di livello nell'HTML

en: Layer image optimization
it: Ottimizzazione dell'immagine del livello

en: Layer images
it: Immagini livello

en: Layer list
it: Lista livelli

en: Layout sets
it: Set di layout

en: Lazy loading
it: Caricamento "Lazy"

en: Leave
it: Abbandona

en: Left
it: Da Sinistra

en: Left fade
it: Fade da sinistra

en: Length
it: Lunghezza

en: Level
it: Livello

en: License
it: Licenza

en: License key
it: Chiave di licenza

en: License key cannot be empty!
it: La chiave di licenza non può mancare!

en: License key is active!
it: Chiave di licenza attiva!

en: License key required for premium features!
it: È richiesta la chiave di licenza per le features premium!

en: Light
it: Chiaro

en: Light shadow
it: Ombra chiara

en: Lightbox from backgrounds
it: Lightbox dagli sfondi

en: Limit
it: Limite

en: Limit slide width - Mobile
it: Limita larghezza della slide - Mobile

en: Limit slide width - Tablet
it: Limita larghezza della slide - Tablet

en: Limit slide width - desktop
it: Limita larghezza della slide - desktop

en: Limited access
it: Accesso limitato

en: Line color
it: Colore linea

en: Line height
it: Altezza linea

en: Line thickness
it: Spessore linea

en: Lines
it: Righe

en: List
it: Lista

en: List style
it: Stile della lista

en: List the slides separated by commas on which you want the controls to be hidden.
it: Lista degli slide per i quali vuoi i controlli nascosti (separati da virgole).

en: List type
it: Tipo di lista

en: Live Preview
it: Anteprima dal vivo

en: Load module position
it: Carica posizione modulo

en: Load neighbor
it: Carica adiacenti

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading animation
it: Tipo di animazione

en: Loadposition - Content plugin
it: Plugin di contenuto - Loadposition

en: Local import file
it: Importa da file

en: Location
it: Luogo

en: Location state
it: Stato della location

en: Location town
it: Paese della location

en: Lock Guides
it: Blocca Guide

en: Loop
it: Ciclo

en: Loop animation
it: Animazione del ciclo

en: Loop single slide
it: Ripeti singola slide

en: Lower
it: Inferiore

en: MORE
it: ANCORA

en: MP3 audio
it: Audio MP3

en: MP4 video
it: Video MP4

en: Main animation
it: Animazione principale

en: Main animation end
it: Fine principale dell'animazione

en: Main animation properties
it: Proprietà dell'animazione principale

en: Main animation start
it: Inizio principale dell'animazione

en: Main color
it: Colore principale

en: Maintain slide session
it: Mantieni la sessione della slide

en: Manual order
it: Ordine manuale

en: Manufacturer language
it: Lingua del produttore

en: Manufacturers
it: Produttori

en: Margin
it: Margine

en: Mask
it: Maschera

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Maximum file size
it: Dimensione massima dei file

en: Maximum screen width
it: Larghezza dello schermo massima

en: Maximum slide count
it: Numero massimo slide

en: Maximum width, where the slides are visible.
it: Massima larghezza, dove le slide sono visibili

en: Media ended
it: Media terminato

en: Media paused
it: Media in pausa

en: Media started
it: Media iniziato

en: Media stopped
it: Media terminato

en: Meta value
it: Valore meta

en: Method
it: Metodo

en: Min. font size
it: Minima dimensione font

en: Min. star rating
it: Minima valutazione stelle

en: Minimum order quantity
it: Quantità minima per l'ordine

en: Minimum slide distance
it: Distanza minima fra le slide

en: Minimum thumbnail count
it: Minimo numero di miniature

en: Mirror
it: Freccia successiva, rifletti parametri

en: Missing sliders!
it: Slider mancante!

en: Mobile and tablet devices do not allow to autoplay videos. The background image displays when the autoplay not allowed.
it: I dispositivi mobili e tablet non consentono la riproduzione automatica dei video. L'immagine di sfondo verrà visualizzata quando la riproduzione automatica non è consentita.

en: Mobile landscape
it: Mobile orizzontale

en: Mobile portrait
it: Mobile verticale

en: Mobile scale
it: Ridimensionamento Mobile

en: Mobile text
it: Testo mobile

en: Mode
it: Modalità

en: Modification date
it: Data di modifica

en: Modification time
it: Ora di modifica

en: Module
it: Modulo

en: Module - Modules Anywhere
it: "Modulo" - Modules Anywhere

en: Modulepos - Modules Anywhere
it: "Modulepos" - Modules Anywhere

en: More
it: Di più

en: More parallax options in slider settings -> Layer animations tab.
it: Altre impostazioni parallasse nelle impostazioni dello slider -> scheda Animazioni livello

en: Mouse - invert
it: Mouse - invertito

en: Mouse drag
it: Trascinamento mouse

en: Mouse enter
it: Entrata mouse

en: Mouse enter position
it: Posizione di entrata del mouse

en: Mouse leave
it: Uscita mouse

en: Mouse origin
it: Origine mouse

en: Mouse scroll
it: Scorrimento mouse

en: Move
it: Sposta

en: Multiple animations
it: Animazioni multiple

en: Multisite
it: Multi-sito

en: Mute
it: Muto

en: Muted
it: Muto

en: My album
it: Il mio album

en: My animations
it: Le mie animazioni

en: My feed
it: Il mio feed

en: My fonts
it: I miei font

en: My layouts
it: I miei layout

en: My photogallery
it: La mia galleria fotografica

en: My split text animations
it: Le mie animazioni testo diviso

en: My styles
it: I miei stili

en: NEXT
it: PROSSIMO

en: Name
it: Nome

en: New slide
it: Nuova slide

en: New slider
it: Nuovo slider

en: Newest First
it: Prima i più nuovi

en: Next
it: Prossimo

en: Next image
it: Immagine successiva

en: Next label
it: Etichetta successiva

en: Next position
it: Posizione successiva

en: Nextend settings
it: Impostazioni Nextend

en: No animation
it: Nessuna animazione

en: No search term specified. Showing recent items.
it: Nessun termine di ricerca specificato. Si visualizzeranno gli elementi recenti.

en: No wrap
it: Non avvolgere

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Not installed
it: Non installato

en: Nothing
it: Niente

en: Number of discussions
it: Numero di discussioni

en: Number of members
it: Numero di membri

en: Number of particles
it: Numero di particelle

en: Offset
it: Spostamento

en: Offset value
it: Valore dell'offset

en: Old site url
it: URL del vecchio sito

en: Oldest First
it: Prima i più vecchi

en: On
it: Acceso

en: On sale
it: In sconto

en: One time events
it: Eventi singolari

en: Only recurring events
it: Solo eventi ricorrenti

en: Only slide name
it: Solo nome della slide

en: Only special price
it: Solo prezzo speciale

en: Only the first slide shows in block slider type. If you need two or more slides, you should use simple slider type. <a href="#" onclick="%s">Click here</a> to use simple type!
it: Solo il primo slide è mostrato nello slider Block. Se hai bisgno di due o più slider devi usare uno slider semplice.  <a href="#" onclick="%s">Clicca qui</a> per usare un tipo semplice!

en: Opacity
it: Opacità

en: Open preview in new window
it: Apri l'anteprima in una nuova finestra

en: Optimize
it: Ottimizza

en: Optimize images
it: Ottimizza immagini

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Order by
it: Ordina per

en: Ordering
it: Ordinamento

en: Orientation
it: Orientamento

en: Original
it: Originale

en: Other
it: Altro

en: Out
it: Uscita

en: Out animation
it: Animazione uscita

en: Outer
it: Esterno

en: Outer color
it: Colore esterno

en: Outer width
it: Larghezza esterna

en: PHP code
it: Codice PHP

en: PREV
it: PRECEDENTE

en: Page
it: Pagina

en: Page or Post editor
it: Editor di pagine o post

en: Pages
it: Pagine

en: Parallax
it: Parallasse

en: Parallax depth
it: Profondità parallasse

en: Parallax to bottom
it: Parallasse in basso

en: Parallax to left
it: Parallasse a sinistra

en: Parallax to right
it: Parallasse a destra

en: Parallax to top
it: Parallasse in alto

en: Parameter
it: Parametro

en: Parameters
it: Parametri

en: Parent
it: Genitore

en: Parent category
it: Categoria madre

en: Parent product ID
it: ID prodotto madre

en: Particle effect
it: Effetto particelle

en: Particles
it: Particelle

en: Paste the PHP code into source code:
it: Incolla il codice PHP nel codice sorgente:

en: Paste the PHP code into your template file:
it: Incolla il codice PHP nel tuo file del template:

en: Paste the code into article:
it: Incolla il codice nell'articolo:

en: Pause
it: Pausa

en: Pauses loop when:
it: Sospendi il ciclo quando:

en: Pendulum
it: Pendolo

en: Pendulum 3D
it: Pendolo 3D

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Photo
it: Foto

en: Photo rounded
it: Foto arrotondata

en: Photos and 'other'
it: Foto e 'altro'

en: Photos and screenshots
it: Foto e screenshot

en: Photos by album
it: Foto per album

en: Photos by user
it: Foto per utente

en: Photos only
it: Solo foto

en: Picasa generator
it: Generatore Picasa

en: Pick the align point of the child layer!
it: Scegli il punto di allineamento dello strato figlio!

en: Pick the align point of the parent layer!
it: Scegli il punto di allineamento del livello madre!

en: Pick the child layer!
it: Scegli il livello figlio!

en: Pick the parent layer!
it: Scegli il livello madre!

en: Placeholder text
it: Testo segnaposto

en: Placement
it: Posizionamento

en: Play button
it: Pulsante play

en: Play button height
it: Altezza del pulsante play

en: Play button image
it: Immagine del pulsante play

en: Play button width
it: Larghezza del pulsante play

en: Play on
it: Lancia in

en: Play on first load
it: Lancia al primo caricamento

en: Play once
it: Lancia una volta sola

en: Play when visible
it: Lancia quando visibile

en: Plays in when:
it: Lancia entrata quando:

en: Plays loop when:
it: Lancia ciclo quando:

en: Plays out when:
it: Lancia uscita quando:

en: Please chooose a gallery!
it: Scegli una galleria!

en: Please choose an album!
it: Scegli un album!

en: Portrait
it: Verticale

en: Portrait or Landscape algorithm
it: Algoritmo Verticale o Orizzontale

en: Position
it: Posizione

en: Position X
it: Posizione X

en: Position Y
it: Posizione Y

en: Post
it: Dopo

en: Post date
it: Data del post

en: Post status
it: Stato del post

en: Post types
it: Tipi di post

en: Poster html attribute
it: Attributi HTML Poster

en: Posts
it: Post

en: Posts by IDs
it: Post per ID

en: Posts by filter
it: Post per filtro

en: Posts by page
it: Post per pagina

en: Pre
it: Prima

en: Pre loaded slider ID
it: Precedenza slider da caricare prima (ID)

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Previous image
it: Immagine precedente

en: Previous label
it: Etichetta precedente

en: Previous position
it: Posizione precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Private
it: Privato

en: Private photos visible to family
it: Foto private visibili alla famiglia

en: Private photos visible to friends
it: Foto private visibili agli amici

en: Private photos visible to friends & family
it: Foto private visibili ad amici e famiglia

en: Product
it: Prodotto

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Product language
it: Linguaggio prodotto

en: Product name
it: Nome del prodotto

en: Product price
it: Prezzo del prodotto

en: Product types
it: Tipi prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Products by IDs
it: Prodotti per ID

en: Products by filter
it: Prodotti per filtro

en: Products by id
it: Prodotti per id

en: Profiles
it: Profili

en: Progress bar
it: Barra di progresso

en: Progress bar label
it: Etichetta della barra di progresso

en: Project
it: Progetto

en: Properties
it: Proprietà

en: Public photos
it: Foto pubbliche

en: Publish
it: Pubblicazione

en: Publish as HTML
it: Pubblica come HTML

en: Publish down
it: Fine pubblicazione

en: Publish up
it: Inizio pubblicazione

en: Published
it: Pubblicato

en: Published between
it: Pubblicato tra

en: Pulse
it: Pulsa

en: Pulse back
it: Pulsa indietro

en: Purple
it: Viola

en: Push
it: Premi

en: Quality
it: Qualità

en: Quick Edit - Slides
it: Modifica veloce slide

en: Radius
it: Raggio

en: Random
it: Casuale

en: Random Elastic
it: Elastico Casuale

en: Random products
it: Prodotti casuali

en: Randomize
it: Rendi casuale

en: Randomize after cache expiration
it: Rendi casuale dopo la scadenza della cache

en: Randomize first
it: Rendi casuale la prima

en: Rating
it: Valutazione

en: Real device detection
it: Rilevamento reale del dispositivo

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Rectangle Blue
it: Blu Rettangolare

en: Rectangle Green
it: Verde Rettangolare

en: Rectangle Grey
it: Grigio Rettangolare

en: Rectangle Purple
it: Viola Rettangolare

en: Recurring event
it: Evento ricorrente

en: Recurring events
it: Eventi ricorrenti

en: Regular price
it: Prezzo

en: Related
it: Mostra video correlati

en: Relative
it: Relativa

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove HTML
it: Rimuovi HTML

en: Remove animations
it: Rimuovi animazioni

en: Remove controls
it: Rimuovi controlli

en: Remove from group
it: Rimuovi dal gruppo

en: Remove links
it: Rimuovi i link

en: Remove special characters
it: Rimuovi caratteri speciali

en: Remove vertical margin
it: Rimuovi margine verticale

en: Repeating events
it: Eventi ripetenti

en: Repulse
it: Respingi

en: Request token
it: Richiedi token

en: Requires shipping
it: Richiede la spedizione

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset on slide change
it: Resetta al cambio della slide

en: Reset position
it: Ripristina posizione

en: Respect words
it: Rispetta le parole

en: Responsive - Auto width
it: Responsive - Larghezza automatica

en: Responsive - Full page
it: Responsive - Pagina intera

en: Responsive - Full width
it: Responsive - Larghezza intera

en: Responsive mode
it: Modalità Responsive

en: Responsive tricks
it: Trucchi Responsive

en: Restore slider
it: Ripristina slider

en: Restore slider by upload - delete the slider with the same ID
it: Ripristina slider da upload - cancella lo slider con lo stesso ID

en: Restore slider from server - delete the slider with the same ID
it: Ripristina lo slider dal server - cancella lo slider con lo stesso ID

en: Result
it: Risultato

en: Resume autoplay on
it: Ripristina esecuzione automatica in

en: Reversed
it: Invertita

en: Right
it: Da Destra

en: Right fade
it: Fade da destra

en: Roll
it: Ruota

en: Roll in
it: Rotola dentro

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate X
it: Ruota X

en: Rotate Y
it: Ruota Y

en: Rotate Z
it: Ruota Z

en: Rotate down
it: Ruota giù

en: Rotate to bottom
it: Ruota in basso

en: Rotate to left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate to right
it: Ruota a destra

en: Rotate to top
it: Ruota in alto

en: Rotate top left
it: Ruota in alto a sinistra

en: Rotate top right
it: Ruota in alto a destra

en: Rotation
it: Rotazione

en: Round to 5px
it: Arrotonda a 5px

en: Rounded Black
it: Nero Arrotondato

en: Rounded Blue
it: Blu Arrotondato

en: Rounded Green
it: Verde Arrotondato

en: Rounded Grey
it: Grigio Arrotondato

en: Rounded Purple
it: Viola Arrotondato

en: Rounded Rectangle Blue
it: Blu Rettangolo Arrotondato

en: Rounded Rectangle Green
it: Verde Rettangolare

en: Rounded Rectangle Purple
it: Viola Rettangolo Arrotondato

en: Rounded White
it: Bianco Arrotondato

en: Row
it: Riga

en: Rubber band
it: Banda elastica

en: Ruler
it: Righello

en: Sale price
it: Prezzo scontato

en: Sales
it: Vendite

en: Save
it: Salva

en: Save as new animation
it: Salva come nuova animazione

en: Save as new layout
it: Salva come nuovo layout

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Scale down
it: Rimpicciolisci

en: Scale to bottom
it: Ridimensiona in basso

en: Scale to right
it: Ridimensiona a destra

en: Scale to top
it: Ridimensiona in alto

en: Scale up
it: Ingrandisci

en: Screen width and height
it: Larghezza e altezza dello schermo

en: Screen width only
it: Solo larghezza schermo

en: Screenshots and 'other'
it: Screenshot e 'altro'

en: Screenshots only
it: Solo screenshot

en: Scroll - invert
it: Scroll - invertito

en: Scroll move
it: Movimento scroll

en: Search
it: Cerca

en: Search by tag
it: Ricerca per tag

en: Search in title, description or tags
it: Cerca nel titolo, nella descrizione o nei tag

en: Search term
it: Termine di ricerca

en: Second image alt
it: ALT seconda immagine

en: Secondary
it: Secondario

en: Secondary color
it: Colore secondario

en: See all features
it: Vedi tutte le caratteristiche

en: Select
it: Seleziona

en: Select Slider
it: Seleziona Slider

en: Select all
it: Seleziona tutti

en: Select none
it: Deseleziona tutti

en: Select published
it: Seleziona pubblicati

en: Select unpublished
it: Seleziona non pubblicati

en: Send slide as file
it: Invia slide come file

en: Server side mobile detect
it: Rilevamento mobile lato server

en: Set as first
it: Imposta come primo

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shadow
it: Ombra

en: Shadow image
it: Ombra immagine

en: Shadows
it: Ombre

en: Shake
it: Scuoti

en: Shake left
it: Scuoti a sinistra

en: Shake right
it: Scuoti a destra

en: Shape
it: Forma

en: Shape color
it: Colore forma

en: Shape divider
it: Shape Divider

en: Shifted
it: Spostato

en: Show
it: Mostra

en: Show Guides
it: Mostra Guide

en: Show YouTube logo
it: Mostra il logo di YouTube

en: Show arrow
it: Mostra freccia

en: Show controls
it: Mostra controlli

en: Show editor icon
it: Mostra icona editor

en: Show hidden
it: Mostra nascosti

en: Show image
it: Mostra immagine

en: Show in WordPress admin bar
it: Mostra nella barra di amministrazione di Wordpress

en: Show label
it: Mostra l'etichetta

en: Show layer on selected devices
it: Mostra livello nei dispositivi selezionati

en: Show on
it: Mostra su

en: Show on devices
it: Mostra sui dispositivi

en: Show on mobile
it: Mostra su mobile

en: Show posts
it: Mostra i post

en: Show progress
it: Mostra progresso

en: Show time
it: Mostra tempo

en: Show video title
it: Mostra il titolo del video

en: Show volume
it: Mostra volume

en: Showcase
it: Vetrina

en: Showing items match for "%s"
it: Risultati visualizzati per "%s"

en: Shows
it: Mostra

en: Shows on
it: Mostra su

en: Shrink
it: Restringi

en: Side
it: Lato

en: Side shifted
it: Lato spostato

en: Simple
it: Semplice

en: Simple slider type settings
it: Impostazioni base dello slider

en: Single animation
it: Animazione singola

en: Size
it: Dimensione

en: Skew
it: Distorci

en: Skip
it: Salta

en: Skippable
it: Saltabile

en: Slide CSS
it: CSS della slide

en: Slide Library
it: Libreria delle slide

en: Slide action to submit
it: Azione della slide da eseguire

en: Slide background image fill
it: Immagine dello sfondo della slide

en: Slide background images
it: Immagini di sfondo della slide

en: Slide created. | Slides created.
it[0]: Slide creata.
it[1]: Slide create.

en: Slide deleted.
it: Slide cancellata.

en: Slide distance
it: Distanza delle slide

en: Slide duplicated.
it: Slide duplicata.

en: Slide duration
it: Durata slide

[ctx: Slide item]
en: Button
it: Pulsante

[ctx: Slide item]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: Slide item]
en: Circle Counter
it: Contatore Circolare

[ctx: Slide item]
en: Counter
it: Contatore

[ctx: Slide item]
en: Heading
it: Intestazione

[ctx: Slide item]
en: Icon
it: Icona

[ctx: Slide item]
en: Icon - Legacy
it: Icona - Eredità

[ctx: Slide item]
en: Image
it: Immagine

[ctx: Slide item]
en: Image area
it: Area immagine

[ctx: Slide item]
en: Image box
it: Blocco immagine

[ctx: Slide item]
en: List
it: Lista

[ctx: Slide item]
en: Module
it: Modulo

[ctx: Slide item]
en: Progress Bar
it: Barra di Progresso

[ctx: Slide item]
en: Text
it: Testo

[ctx: Slide item]
en: Transition
it: Transizione

en: Slide name and description
it: Nome e descrizione della slide

en: Slide order saved.
it: Ordine delle slide salvato.

en: Slide published.
it: Slide pubblicata.

en: Slide saved.
it: Slide salvata.

en: Slide size
it: Dimensione slider

en: Slide to bottom
it: Scorri verso il basso

en: Slide to right
it: Scorri a destra

en: Slide to top
it: Scorri verso l'alto

en: Slide unpublished.
it: Slide non pubblicata.

en: Slide width
it: Larghezza slide

en: Slide(s) copied.
it: Slide copiate.

en: Slider CSS
it: CSS dello slider

en: Slider Type
it: Tipo di slider

en: Slider Type placeholder
it: Segnaposto tipo di slider

en: Slider background image
it: Immagine di sfondo dello slider

en: Slider background video
it: Video di sfondo dello slider

en: Slider center
it: Centro dello slider

en: Slider created.
it: Slider creato.

en: Slider deleted.
it: Slider cancellato.

en: Slider duplicated.
it: Slider duplicato.

en: Slider height
it: Altezza slider

en: Slider height is not valid number!
it: L'altezza dello slider non è un numero valido!

en: Slider imported.
it: Slider importato.

en: Slider name
it: Nome Slider

en: Slider order saved.
it: Ordire degli slider salvato.

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fixed
it: Fisso

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullpage
it: Pagina intera

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullwidth
it: Larghezza intera

en: Slider saved.
it: Slider salvato.

en: Slider size
it: Dimensione slider

en: Slider size - Mobile
it: Dimensione slider - Mobile

en: Slider size - Tablet
it: Dimensione slider - Tablet

en: Slider size becomes portrait slider size. It is recommended for fullpage responsive mode.
it: La dimensione dello slider diventa verticale. È raccomandato per i metodi responsive a schermo intero.

[ctx: Slider type]
en: Accordion
it: Fisarmonica

[ctx: Slider type]
en: Block
it: Blocco

[ctx: Slider type]
en: Carousel
it: Giostra

[ctx: Slider type]
en: Showcase
it: Vetrina

[ctx: Slider type]
en: Simple
it: Semplice

en: Slider width is not valid number!
it: La larghezza dello slider non è un numero valido!

en: Slides
it: Slide

en: Slow
it: Lento

en: Smart Slider 3 activated!
it: Smart Slider 3 attivato!

en: Smart Slider 3 updated to the latest version!
it: Smart Slider 3 si è aggiornato all'ultima versione.

en: Smart Slider export files are listed from the directory only with <i>.ss3</i> extension: %s
it: I file esportati da Smart Slider sono elencati dalla drectory solo con l'estensione %s <i>.ss3</i>

en: Smart Snap
it: Ancoraggio automatico

en: Soft
it: Delicato

en: Solid
it: Continuo

en: Sort
it: Ordina

en: Source
it: Fonte

en: Source album
it: Album sorgente

en: Source category
it: Categoria origine

en: Source file URL
it: URL del file di origine

en: Source folder
it: Cartella sorgente

en: Source gallery
it: Galleria sorgente

en: Source text
it: Testo sorgente

en: Space around
it: Spazio attorno

en: Space between
it: Spazio tra

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Special
it: Speciale

en: Speed
it: Velocità

en: Split by chars
it: Dividi per caratteri

en: Split text - in
it: Dividi testo - entrata

en: Split text - out
it: Dividi testo - uscita

en: Split text animation
it: Animazione a testo diviso

en: Split text sets
it: Dividi i set di testo

en: Split text settings
it: Settaggio testo diviso

en: Square
it: Quadrato

en: Stack
it: Pila

en: Stagger
it: Barcollare

en: Start date
it: Data di inizio

en: Start from
it: Inizia da

en: Start index
it: Inizia indice

en: Start time
it: Tempo di inizio

en: Started
it: Iniziato

en: Static
it: Statico

en: Static save
it: Salvataggio statico

en: Static slide
it: Slide statica

en: Status
it: Stato

en: Stop autoplay on
it: Ferma esecuzione automatica in

en: Stops loop when:
it: Termina ciclo quando:

en: Store ID
it: ID negozio

en: Strength
it: Forza

en: Stretch
it: Deforma

en: Stroke width
it: Spessore tratto

en: Strong
it: Forte

en: Structure
it: Struttura

en: Style
it: Stile

en: Submenu limit
it: Limite del sottomenu

en: Super fast
it: Super veloce

en: Super slow
it: Super lento

en: Super soft
it: Super delicato

en: Super strong
it: Super forte

en: Suppliers
it: Fornitori

en: Support
it: Supporto

en: Swing
it: Oscillazione

en: Swing left
it: Oscillazione a sinistra

en: Swing right
it: Oscillazione a destra

en: Switch on the Optimize images option for this setting.
it: Passa all'opzione Ottimizza immagini per questo parametro.

en: Tablet landscape
it: Tablet orizzontale

en: Tablet portrait
it: Tablet verticale

en: Tablet scale
it: Ridimensionamento tablet

en: Tablet text
it: Testo tablet

en: Tags
it: Tag

en: Template library
it: Libreria dei template

en: Text
it: Testo

en: Text Bar
it: Barra di testo

en: Text align
it: Allineamento testo

en: Text from file
it: Testo dal file

en: Text from input
it: Testo da input

en: Text layer
it: Livello testo

en: The <a href="http://php.net/manual/en/filesystem.configuration.php#ini.allow-url-fopen" target="_blank">allow_url_fopen</a> is not turned on in your server, which is necessary to read rss feeds. You should contact your server host, and ask them to enable it!
it: L'opzione per i feed rss <a href="http://php.net/manual/en/filesystem.configuration.php#ini.allow-url-fopen" target="_blank">allow_url_fopen</a> non è attiva nel tuo server. Dovresti contattare l'ost del tuo server è chiedergli di attivarla!

en: The browser scrolls to the slider.
it: Il browser scrolla lo slider.

en: The current slider will not start loading until the set slider is loaded completely.
it: Lo slider non inizierà a caricare fino a quando non saranno caricati quelli specificati.

en: The data in the given url is not valid XML.
it: I dati dell'URL non sono in XML valido.

en: The height of your slides changes according to the height of the background image.
it: L'altezza delle tue slide cambiano in base all'altezza dell'immagine di sfondo.

en: The imported file is not readable!
it: Il file importato non è leggibile!

en: The importing failed at the unzipping part.
it: L'importazione ha fallito la decompressione.

en: The size of the slide proportionately changes together with its layers.
it: La dimensione della slide cambia proporzionalmente assieme ai suoi livelli.

en: The slider tries to fill the full width of the browser.
it: Lo slider tenta di riempire la larghezza piena del browser.

en: The store ID is not valid!
it: L'ID del negozio non è valido!

en: The token expired. Please request new token!
it: Il token è scaduto, per favore richiedine uno nuovo!

en: Theme
it: Tema

en: There are no photos in this album!
it: Non ci sono foto in questo album!

en: There are no photos in this gallery!
it: Non ci sono foto in questa galleria!

en: There are no photos with this privacy filter!
it: Non ci sono foto con questo filtro privacy!

en: There is not any layer available to be child of the selected layer!
it: Non c'è nessun livello disponibile per essere figlio dello strato selezionato!

en: This animation moves the slides.
it: Animazione quando cambia la slide.

en: This feature requires valid license key!
it: Questa funzionalità richiede una chiave di licenza valida!

en: This function will be used to format these custom date variables. Usually the date_i18n works, but if your date will be off a little bit, then try out the other one.
it: Questa funzione verrà utilizzata per formattare queste variabili della data personalizzate. Solitamente date_i18n funziona, se non funziona prova con l'altra.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail - horizontal
it: Miniatura - orizzontale

en: Thumbnail - vertical
it: Miniatura - verticale

en: Thumbnail size
it: Dimensione miniatura

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Ticket price
it: Costo biglietto

en: Tile
it: Mosaico

en: Time format
it: Formato ora

en: Title
it: Titolo

en: Title font
it: Font del titolo

en: To
it: A

en: To bottom
it: In basso

en: To bottom left
it: In basso a sinistra

en: To bottom right
it: In basso a destra

en: To chain layers together, please switch to desktop portrait mode!
it: Per concatenare insieme i livelli torna alla modalità Desktop Orizzonale!

en: To left
it: A sinistra

en: To right
it: A destra

en: To top
it: In alto

en: To top right
it: In alto a destra

en: Top
it: Da Sopra

en: Top and bottom
it: Alto e basso

en: Top fade
it: Fade da sopra

en: Total
it: Totale

en: Total number of votes
it: Numero dei voti totali

en: Total sales
it: Vendite totali

en: Total vote
it: Voto totale

en: Track
it: Traccia

en: Transform origin
it: Trasforma origine

en: Transform origin (X,Y,Z)
it: Trasforma origine (X,Y,Z)

en: Translate date and time
it: Traduci la data e l'ora

en: Translate url
it: Traduci URL

en: Translate your custom date variables (one per line)
it: Traduci le tue variabili della data personalizzate (una per linea)

en: Trigger custom event on
it: Lancia evento personalizzato quando:

en: Twitter generator
it: Generatore Twitter

en: Type
it: Tipo

en: UP
it: SU

en: Unit
it: Unità

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Up
it: Su

en: Up scale
it: Ingrandisci

en: Update
it: Aggiorna

en: Update found, <a href="%s">Click here to update!</a>
it: Aggiornamento trovato, <a href="%s">Clicca qui per aggiornare!</a>

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Upscale
it: Ingrandisci

en: Upscale bottom
it: Ingrandisci in basso

en: Upscale left
it: Ingrandisci a sinistra

en: Upscale right
it: Ingrandisci a destra

en: Upscale top
it: Ingrandisci in alto

en: Upscaled
it: Da ingrandito

en: Use the Finish autoplay on option for this setting.
it: Usa Termina autoplay sulle opzioni per questo parametro.

en: User IDs
it: ID utenti

en: User id
it: ID utente

en: User name
it: Nome utente

en: User name or ID
it: Username o ID

en: User or page
it: Utente o pagina

en: Username
it: Nome utente

en: Value
it: Valore

en: Variations
it: Variazioni

en: Version
it: Versione

en: Version %s available!
it: La versione %s è disponibile!

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical - reversed
it: Verticale - invertita

en: Vertical accordion
it: Fisarmonica verticale

en: Vertical align
it: Allineamento verticale

en: Vertical align - Bottom
it: Allineamento orizzontale - Sotto

en: Vertical align - Middle
it: Allineamento orizzontale - In mezzo

en: Vertical align - Top
it: Allineamento orizzontale - Sopra

en: Vertical flip
it: Riflessione verticale

en: Vertical grow
it: Crescita verticale

en: Vertical pendulum 3D
it: Pendolo verticale 3D

en: Vertical showcase
it: Vetrina verticale

en: Video quality
it: Qualità del video

en: Video type
it: Tipo di video

en: Videos
it: Video

en: View
it: Vedi

en: View %s
it: Vedi %s

en: View image
it: Vedi immagine

en: View records
it: Vedi records

en: View tweet
it: Vedi tweet

en: Viewed
it: Visto

en: Vimeo url
it: URL Vimeo

en: Virtual
it: Virtuale

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible slides
it: Slide visibili

en: Visit site
it: Visita sito

en: Warehouses
it: Magazzini

en: When the jQuery selector of one of the slider's parent elements is specified, the slider tries to have the width and fill up that element instead of the window.
it: Quando il selettore jQuery di uno degli elementi madre degli slider sono specificati, lo slider tenta di avere la larghezza dell'elemento anziché quella della finestra.

en: White
it: Bianco

en: Why upgrade to PRO?
it: Perché passare alla versione PRO?

en: Width
it: Larghezza

en: Width (horizontal) or Height (vertical)
it: Larghezza (orizzontale) o Altezza (verticale)

en: Words
it: Parole

en: Wrap after
it: Forza colonne

en: Write how many slides are visible in the preview.
it: Scrivi quante slide sono visibili nell'anteprima.

en: Write the original text, like 'Monday' then two | signs, and the text you want it to be translated to, for example 'Montag'. Together: Monday||Montag
it: Scrivi il testo originale, ad esempio "Lunedì", poi 2 | e il testo in cui vuoi che sia tradotto, ad esempio "Monday". Insieme: Lunedì||Monday

en: Wrong path. This is the default image folder path, so try to navigate from here:
it: Percorso sbagliato. Questo è il percorso predefinito della cartella delle immagini, cerca di navigare da qui:

en: Yes
it: Sì

en: You can add the slider any website:
it: Puoi aggiungere lo slider in qualunque sito:

en: You can only import files with .ss3 extension. If your export is a zip file, unzip it first and import the .ss3 files one by one.
it: Puoi importare solo file win estensione .ss3. Se la tua esportazione è un file .zip decomprimilo e importa i file .ss3 uno per volta.

en: You can upload the files which exported by Smart Slider 3.
it: Puoi caricare i file che sono stati esportati da Smart Slider 3.

en: You can upload the slider any website:
it: Puoi caricare lo slider in qualsiasi sito:

en: You can write any date format (http://php.net/manual/en/function.date.php) in separate lines, and new variables will be created for them.
it: Puoi scrivere qualsiasi formato della data (http://php.net/manual/en/function.date.php) in righe separate, nuove variabili verranno create per loro.

en: You can't import sliders from Smart Slider 2.
it: Non puoi importare gli slider da Smart Slider 2.

en: You have the latest version!
it: Hai l'ultima versione disponibile!

en: You won't be able to scroll your website anymore.
it: Non puoi scrollare più il tuo sito.

en: YouTube generator
it: Generatore YouTube

en: Your server has an upload file limit at %s, so if you have bigger export file, please use the local import file method.
it: Il tuo server ha il limite di upload a %s, se hai un file di esportazione più grande usa il metodo di importazione locale.

en: YoutTube generator
it: Generatore YoutTube

en: Youtube
it: YouTube

en: Youtube url
it: URL Youtube

en: Zoom out
it: Riduci Zoom

en: arrow
it: freccia

en: article
it: articolo

en: category
it: categoria

en: columns
it: colonne

en: date
it: data

en: discussion
it: Discussione

en: fullscreen
it: Schermo pieno

en: gallery
it: galleria

en: generator
it: generatore

en: group
it: gruppo

en: hours
it: ore

en: iframe url
it: Url iframe

en: item
it: oggetto

en: last slide
it: Ultima slide

en: loops
it: cicli

[ctx: magento]
en: Insert widget
it: Inserisci widget

en: never
it: mai

en: next slide
it: slide successiva

en: none
it: nessuno

en: on load
it: al caricamento

en: on scroll
it: allo scroll

en: order
it: ordine

en: per group
it: per gruppo

[ctx: position for controls]
en: Position
it: Posizione

en: record
it: registra

en: slide count
it: Contatore delle slide

en: slide index
it: indice delle slide

en: slides
it: slide

en: variable||equalvalue||true||false: if 'variable' equals to 'equalvalue', then you will get the text 'true', but if it's not equal, the text will be 'false'. The new variable's name will be textvariable (the 'variable' replaced by your variable's name).
it: variable||equalvalue||true||false: se 'variable' è uguale a 'equalvalue' allora otterrai il testo 'true', se non sono uguali il testo sarà 'false'. Il nome della nuova variabile sarà textvariable (con 'variable' sostituita dal nome della tua variabile).
